Gan obligātajai, gan brīvprātīgajai deklarācijai aizpildāms viens un tas pats dokuments Elektroniskās deklarēšanas sistēmā – gada ienākumu deklarācija.
Atjaunināts: 04.07.2024.
Brīvprātīgi iesniedzamā gada ienākumu deklarācija
Obligāti iesniedzamā gada ienākumu deklarācija
Nodokļa atmaksa bez deklarācijas iesniegšanas
Iesniegšanas un labošanas termiņi
Brīvprātīgi deklarāciju par iepriekšējo gadu var sāk iesniegt no nākamā gada 1.marta.
Ja deklarācija ir jāiesniedz obligāti, tas jāizdara no 1.marta līdz 1.jūnijam, bet, ja gada ienākumi pārsniedz 78 100 eiro, tad deklarācija jāiesniedz no 1.aprīļa līdz 1.jūlijam.
Deklarāciju var iesniegt un labot (pievienot papildu izdevumu čekus) vēl trīs gadus. Tā 2024.gada laikā var iesniegt deklarāciju ne tikai par 2023.gadu, bet arī iesniegt vai precizēt deklarāciju par 2022.gadu un 2021.gadu. Savukārt deklarāciju par 2020.gadu var iesniegt līdz 2024.gada 23.jūlijam.
Kā iesniegt deklarāciju EDS
Visērtāk deklarāciju ir iesniegt elektroniski, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS), jo lielākā daļa datu tajā jau automātiski ir iekļauti no valsts informācijas sistēmām un cilvēkam pašam tie nav jāievada.
Attaisnoto izdevumu čeku un kvīšu pievienošanai iPhone tālruņos izmanto mobilo aplikāciju “Attaisnotie izdevumi”.
Par EDS lietotāju var kļūt jebkurš iedzīvotājs:
- izmantojot Latvija.lv autentifikāciju (internetbanka, eID) vai drošu elektronisko parakstu (eParaksts, eParaksts Mobile). Lasīt vairāk
- izmantojot VID piešķirtu lietotājvārdu un paroli. Lasīt vairāk
Kas notiek, ja cilvēks deklarāciju neiesniedz, bet pēc VID rīcībā esošās informācijas cilvēkam ir izveidojies budžetam piemaksājamais nodoklis?
Ja pēc VID rīcībā esošās informācijas gada laikā cilvēkam nodoklis ir bijis ieturēts mazāk, nekā būtu jābūt, tad gada ienākumu deklarācijā veidojas budžetā maksājams nodoklis. Mēnesi pirms deklarācijas iesniegšanas termiņa VID aprēķina maksājamo nodokli un par to paziņo pašam cilvēkam.
Ja cilvēks noteiktajā termiņā neiesniedz deklarāciju, tas ir apliecinājums, ka viņš piekrīt VID aprēķinam un aprēķins stājās spēkā. Tādējādi cilvēkam būs pienākums tikai samaksāt EDS deklarācijas sagatavē aprēķināto nodokli. Jāņem vērā, ka par katru nokavēto nodokļa samaksas dienu likumdevējs ir uzlicis VID pienākumu automātiski aprēķināt arī nokavējuma naudu 0.05% dienā.
Kas notiek, ja deklarācija nav iesniegta, bet pēc VID rīcībā esošās informācijas cilvēkam ir izveidojusies nodokļa pārmaksa?
Gada laikā nesaņemtos algas nodokļa atvieglojumus iespējams izvēlēties saņemt automātiski, neiesniedzot gada ienākumu deklarāciju. Šī ir ērta iespēja, ja nav nepieciešams sniegt attaisnoto izdevumu čekus.
Kā rīkoties, lai pārmaksu saņemtu automātiski: https://www.vid.gov.lv/lv/nodokla-atmaksa-bez-deklaracijas-iesniegsanas
Automātisko pārmaksas atmaksu nevar saņemt, ja cilvēkam gada ienākumu deklarācija jāiesniedz obligāti.
Instrukcijas un pamācība
- Kā aizpildīt gada ienākumu deklarāciju par 2022.gadu vienkāršoti – Youtube video, 4:20 min
- Ieraksts no semināra par deklarācijas iesniegšanu EDS – Youtube video, 19:35, ar surdotulkojumu
Tiesību akti
- Likums "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli"
- MK 30.10.2018. noteikumi Nr.662 “Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācijām un to aizpildīšanas kārtību”